Telekom Çözümleri • Mep Sistem Bilişim Teknolojileri

Telekom Çözümleri

Mep Sistem; Esri, Ericsson, Cellular Expert gibi dünya çapında yetkin iş ortaklarının iş birliği ile Fiziksel Şebeke Planlama ve Yönetimi, Operasyonel ve İş Destek Sistemleri Envanter Yönetim Sistemi, Kablosuz Şebeke Planlama ve Yönetimi konularında Telekom sektörüne özel çözümler sunmaktadır.

Ericsson Network Engineer ile Fiziksel Şebeke Planlama ve Yönetimi

Ericsson Network Engineer yazılımı, telekom sektörü için Esri Arcgis üzerine geliştirilmiş özel bir ürün olup Müşteri’den Santral’e kadar olan Fiber ve Bakır şebeke bağlantılarının kurulmasını, ilişkilendirilmesini, şebeke ekipmanlarının modellenmesi ve yönetimini sağlayan kullanımı kolay, geniş bir arayüz içermektedir.

Ericsson Network Engineer’ın sunmuş olduğu çalışma araçları, Telekom CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) yapısında tutulan dış şebeke envanteri (güzergah, kablo, müşteri noktaları v.b.) ve iç şebeke envanterlerinin (kat planları, raf odaları, menhol kesitleri v.b.) aynı harita ekranları üzerinde görüntülenmesi, modellenmesi ve yönetimine olanak vermektedir.

Ericsson Network Engineer üzerinde çalışabilecek isteğe bağlı yeni yazılımlar entegre edilerek ek sorgulama ve uygulamalara da açık bir sistem olup, diğer OSS (Operasyonel Destek Sistemleri)’ne entegrasyonu mümkündür.

Ericsson Granite Inventory ile Operasyonel ve İş Destek Sistemleri (OSS / BSS) Yönetimi

Telekom endüstrisine sürekli olarak eklenen yeni teknolojiler, iletişim ağının birden farklı teknolojileri barındırması, yeni nesil katma değerli hizmetlerin bu teknolojiler arası güçlü bir uyum ve iletişim içerisinde olmasını gerektirmesi, müşteri memnuniyetini arttırma ve hizmet kalitesini yükseltmeyi her geçen gün daha da zor bir hale getirmektedir.

Tamamı J2EE platform tabanlı, SOA mimarisi ve açık ara yüz yapılanması sayesinde hâlihazırdaki tüm telekom sistemlerine çok kolay ve hızlı bir şekilde entegre edilebilmektedir. Granit Inventory kullanıcı ara yüzü ve kontrol komutlarını kullanıcı bazında özelleştirebilirsiniz. Bugüne kadar dünya çapında 50’den fazla telekom operatörü Granit Inventory’nin üstün özelliklerinden faydalanarak, müşterilerine daha hızlı ve güvenilir hizmetler sunmakta, toplamda hem müşteri memnuniyetini hem de karlılığını arttırmaktadır.

Ericsson Network Engineer ve Granite birbiri ile %100 entegre çalışarak; fiziksel ve mantıksal yönetilen şebekenin bütünsel görünümünü yaratmaya yardımcı olur.

Cellular Expert ile Kablosuz Mobil Şebeke Planlama

Cellular Expert, kablosuz telekom şebekesinin planlaması ve yönetimi için Esri Arcgis mimarisi üzerine geliştirilmiş bir üründür. Ürünün sağlamış olduğu özel araçlar ile; çoklu network servislerin planlanması, sinyal gücünün hesaplanması, network iletişiminde sorun yaşanan alanların analizleri ile radio linklerin parametreleri gibi kablosuz network verisinin yönetiminin harita tabanlı bir ortamda yapılmasını sağlamaktadır.

Cellular Expert ile mobil şebeke yönetiminde sağlanan başlıca yeteneklerden bazıları:

2G/2.5G (GSM, DCS, CDMA, TETRA, TETRAPOL) mobil ağlar
3G/3.5G/4G (CDMA2000, UMTS, HSPA, LTE, WiMAX) ağlar
Genişbant (DVB-T, DVB-T2, DAB) ağlar
Şebeke kapsama analizleri
Interference analizleri
Otomatik hücre planlama
Trafik planlama ve analizleri
Anten patern analizleri
Görünebilirlik analizi
Site optimizasyonu.