Sistem Ve Veritabanı Yönetimi • Mep Sistem Bilişim Teknolojileri

Sistem ve Veritabanı Yönetimi

Sistem ve Veritabanı Yönetimi Uzmanlığımız ile Güçlü Çözümler Üretiyoruz.

Güçlü ve kararlı bir altyapının oluşturulması, gereksinimlerin analiz edilmesi ve sistem tercihinin doğru kriterlerle yapılması ile başlar. Altyapınızı yaşam sürecinde uzman ekibimiz ile güvende tutuyoruz.

Veritabanı Yönetim, Bakım ve Destek Hizmeti

Alanında uzman kadromuzla Oracle, PostgreSQL ve diğer veritabanı sistemlerinizin kesintisiz ve maksimum performansta çalışabilmesi için veritabanı yönetim, bakım ve destek hizmeti sunuyoruz.

Hizmet Seviyesi anlaşmasına (SLA) bağlı olarak 7×24 veya 5×8 uzaktan veya yerinde hizmet
Proaktif yönetim prensibi çerçevesinde veritabanlarının sürekli izlenmesi (monitoring), metriklerin tanımlanması, alarmların oluşturulması
Düzenli bakım ve kontrollerin yapılması, periyodik durum (health-check) raporlarının sunulması
Yedekleme altyapısının kurulması, yedekleme ve yedekten dönme (backup and recovery) senaryolarının oluşturulması ve test edilmesi
Felaket yönetim sistemlerinin kurulması ve yönetilmesi (Oracle Data Guard, PostgreSQL Standby, Replication)
Veritabanı log ve trace dosyalarının izlenmesi ve raporlanması
Veritabanı büyümelerinin düzenli takibi ve kaynak planlamasının yapılması
Veritabanı performansının izlenmesi ve performans tuning işlemlerinin yapılması
Veritabanı güncellemelerinin (update) ve versiyon yükseltme (upgrade) işlemlerinin yapılması
PostgreSQL veritabanına diğer veritabanlarından (Oracle, MySQL v.b.) migration işlemlerinin yapılması

Sistem Yönetimi Hizmetleri

Bir şirketin ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı teknolojilerin birbiriyle uyumlu, kararlı, kesintisiz ve yüksek performans ile çalışması gerekir.

En alttaki donanım katmanından en üstteki servislere kadar tüm katmanların, amacına uygun bir şekilde tasarlanması, doğru teknolojinin seçilmesi, kurulumlarının yapılması, periyodik bakımlarının yapılması, yedekleme, yedekten geri dönme, felaket senaryolarının ve sistemlerinin oluşturulması gibi bir çok kritik fonksiyonu karşılamak için alanında uzman ekibimizle Sistem Yönetim Hizmeti sunuyoruz.

İşletim Sistemi Yönetimi
Linux, UNIX, Windows işletim sistemleri yönetim hizmeti
Sanallaştırma Çözümleri
Mevcut sistemleri sanallaştırma ihtiyaçları doğrultusunda yeniden planlama, kurulum, migration ve yönetim hizmeti
Mikroservis Çözümleri
Cloud veya on premise ortamlar için, mimari tasarım, container(docker) konfigürasyonu ve yönetim (swarm, kubernetes) hizmeti
Konfigürasyon Yönetim Çözümleri
Puppet, Ansible, Chef gibi araçlar kullanılarak sunuculardaki paket ve konfigürasyon yönetim hizmeti
Monitoring & Alarm Çözümleri
Altyapınızın her detayına proaktif bir şekilde hakim olabilmeniz için Zabbix , Prometheus,Grafana, Oracle Enterprise Manager Cloud Control vb. sistemler ile altyapınızın ihtiyacına uygun çözümü tasarlama, kurulum ve yönetimini hizmeti
Log Yönetimi Çözümleri
Sunucularda dağınık şekilde duran log dosyaları, anlık oluşan olayları logstash, API besleme veya özel yazılmış scriptler ile toplama, elasticsearch veya syslog gibi ortamlara indexleme ve kibana, zabbix vb ürünlerle yorumlama ve raporlama hizmeti.
Arama Motoru
Arama işlemlerinde veritabanlarının yetersiz kaldığı durumlar için sphinx, elasticsearch gibi teknolojilerin kurulum ve yönetim hizmeti, arama motoru geliştirme desteği
Bulut(cloud) Çözümleri
Altyapınızın bir parçasını veya tamamını bir veya birden fazla cloud(aws, google, ibm) ortamına migration hizmeti, uçtan uca konfigürasyon, kurulum ve yönetim hizmeti
Queue Servis Çözümleri
Asenkron çalışması gereken süreçler için RabbitMQ cluster kurulum, konfigürasyon ve yönetim hizmeti, consumer ve subscriber geliştirme desteği
Cache Çözümleri
Çok kullanılan verileri yönetmek için redis cluster kurulum ve yönetim hizmeti, cache araçları geliştirme desteği

İş Zekası ve Veri Madenciliği

Veri, son yıllarda teknolojideki hızlı gelişmeler sonucunda değerli bir varlık haline gelmiştir. Değişen pazar koşulları ve artan rekabet, kurumları en değerli varlığı olan verilerini analiz edip çıkan sonuçlardan stratejik kararlar alma yoluna itiyor. Kurumlar artık ellerindeki verileri kullanarak müşterilerini daha iyi tanıyabilmekte veya maliyetlerini düşürebilmedir.

Veriden bilgiye giden bu yoldaki en önemli adımlardan biri de “İş Zekası (Business Intelligence)” dır.

İş Zekası, kurumlar tarafından verilerinin analizi ve raporlanması için kullanılan stratejiler ve teknolojiler bütünüdür. Raporlama, gösterge tablolari (dashboard), veri madenciliği, analitik raporlama gibi adımları içerir.
Bu yolculukta karşımıza cevaplamamız gereken sorular çıkacaktır.

Ne Oldu?
Bu soruyu cevaplarken genellikle raporlama ve veri keşfi araçları kullanılır. Geçmiş veriler incelenerek oluşan bir durum tanımlanır.
Neden Olacak?
Bu soruyu cevaplarken genellikle tahminsel modelleme, regresyon analizi, zaman serisi analizi , desen (pattern) analizi gibi teknolojiler kullanılarak gelecekte olması muhtemel bir olay için tahminler yapılır.
Neden Oldu?
Bu soruyu cevaplarken genellikle verileri daha detaylı bir şekilde inceleyen gelişmiş analiz araçları ve veri madenciliği gibi teknolojiler kullanılır. Buradaki asıl amaç oluşan durumun sebebini anlayabilmektir.
Neden Yapılmalı?
Bu soruyu cevaplarken genellikle makina öğrenmesi, simülasyonlar, tavsiye sistemleri gibi teknolojiler kullanılır. Bu cevap bize bir süreci en iyi şekilde nasıl optimize edeceğimizi gösterir.

Veriden bilgiye giden bu yolculuktaki maliyetler yeni nesil urunler ve bulut teknolojileri sayesinde daha uygun seviyelere gelmiştir. Şirketimiz, bu yolculukta size en uygun çözüm ve hizmetleri sunmak için deneyimli kadrosuyla hazırdır.

ETL Süreçleri Örnek Görünüm

İş Zekası ve analitik konularında SAP Business Objects, Microsoft Power BI, QlikView, Qlik Sense ve Tableau gibi sektör standardı olmuş ürünlerin entegrasyon ve danışmanlık hizmeti sunan şirketimiz, ETL (Extract, Transform and Load) konusunda da Talend ve Microsoft Integration Services gibi ürünlerin danışmanlık hizmetini vermektedir.